Kaip išsirinkti teleskopą?
Pagrindiniai teleskopo parametrai
Teleskopo svarbiausias parametras yra skersmuo. Kuo didesnis lęšis ar veidrodis, tuo teleskopas surenka daugiau šviesos ir tuo daugiau objektų matysite, jie bus ryškesni, galėsite naudoti didesnį didinimą. Tokia ir yra teleskopo paskirtis - surinkti daugiau šviesos, nei akis. Skersmuo paprastai žymimas pirmu skaičiumi - jei teleskopas žymimas 80/400, tai skersmuo bus 80 mm.
Antras skaičius - 400 mm - židinio nuotolis. Jį padalinus iš okuliaro židinio nuotolio sužinosime galimus didinimus su turimais okuliarais. Didinimą dar galima padidinti naudojant barlow lęšius. Tačiau kuo didesnis didinimas, tuo vaizdas tamsėja ir labiau dreba, todėl nesureikšminkite jo.
Okuliarų įvorė. Jei teleskopo okuliarų įvorė yra 1,25 arba 2 coliai, jiems tiks standartiniai okuliariai, filtrai ir kiti priedai. Galėsite įsigyti papildomų okuliarų, kurie smarkiai pagerins vaizdo kokybę, palyginus su esančiais komplekte. Nestandartines įvores paprastai turi pigūs vaikiški teleskopai.
Teleskopų tipai
Pagrindiniai teleskopų tipai yra lęšiniai (refraktoriai) ir veidrodiniai (reflektoriai).
Lęšiniai teleskopai yra paprasti naudotis ir rekomenduojami tiek pradedantiesiems, tiek pažengusiems, greitiems pasižvalgymams. Jie yra kompaktiški, nereikalauja priežiūros, paprasti naudotis, galima stebėti gamtą.
Veidrodiniai teleskopai pasiteisina nuo didesnio skersmens. Jie bus pigesni už tokio pat skersmens lęšinį, o didesnių skersmenų bus vienintelis pasirinkimas. Šie teleskopai yra šviesos kibirai - jie surinks daug šviesos ir objektus matysite ryškiau. Tačiau jie užima daugiau vietos, yra sunkesni, šaltu oru reikia išsinešus palaukti, kol susilygins su aplinkos temperatūra.
Kuo skiriasi pigus ir brangus teleskopas?
Trumpai tariant - kuo brangesnis teleskopas, tuo daugiau per jį pamatysite. Brangesnis teleskopas turės didesnį skersmenį, todėl surinks daugiau šviesos, matysite daugiau objektų, jie bus ryškesni. Taip pat brangesnis teleskopas turės tvirtesnę montuotę, todėl bus patogiau nukreipiamas ir mažiau drebės vaizdas.
Ar galima per teleskopą fotografuoti?
Astrofotografija yra brangus hobis, reikalaujantis įrangos už tūkstančius eurų ir daugybės valandų darbo. Pradedantiesiems rekomenduojame užsiimti vizualiniais stebėjimais, susipažinti su dangumi, jo kaita kintant metų laikams. Taip pat visada galite nufotografuoti ryškesnius objektus telefonu, pridėję jį prie teleskopo okuliaro. Pavyzdžiui, labai lengva gražiai nufotografuoti Mėnulį.
Mūsų rekomenduojami teleskopai
Biudžetinis variantas - teleskopas Aurora su kuprine
Didelis 70 mm skersmuo, paprastas naudotis, standartiniai okuliarai. Komplekte yra kuprinė, skirtas patogiai nešiotis, greitiems stebėjimams, taip pat su galimybe patobulinti papildomais priedais.
Optimalus variantas - 80 mm refraktorius
Labai didelis 80 mm skersmuo, tvirta montuotė, standartiniai okuliarai. Puikus teleskopas tiek pradžiai, tiek turint didesnį. Pats jį naudoju mieste, kur dėl šviesos taršos neverta turėti didesnio ir sunkaus veidrodinio. Užima nedaug vietos ir labai patogu greitai išsinešti ar stebėti iš terasos. Dėl didelio skersmens matosi daug objektų.
Rekomenduojami teleskopų priedai
Papildomi okuliarai smarkiai pagerina vaizdo kokybę - jų konstrukcija ir lęšiai yra geresni nei esančių komplektuose, platesnis matymo kampas, todėl matysite daugiau vaizdo, turėsite daugiau vaizdo didinimo opcijų. Okuliaro židinio nuotolis yra atvirkščiai proporcingas didinimui, labiausiai didinantis yra 4 mm okuliaras, o mažiausiai - 40 mm. Tuo pačiu labiau didinant siaurėja ir matymo laukas, tamsėja ir labiau dreba vaizdas, sunkiau nusitaikyti. Rekomenduojame šiuos okuliarus:
40 mm ypač plataus kampo okuliaras - matysite labai plačiai, lęšis užima beveik visą korpuso plotą, didinimas mažas, jausmas lyg įkišus galvą į kosmosą. Dėl plataus apžvalgos kampo lengva rasti norimus objektus ir nusitaikyti, o tada galite naudoti ir labiau didinantį okuliarą.
4 mm ultradidinantis teleskopo okuliaras - siauro matymo lauko, tačiau didžiausio galimo didinimo okuliaras. Mėnulio krateriams, planetoms.
Telefono laikiklis astrofotografijai - galite uždėti telefoną prie teleskopo okuliaro ir patogiai fotografuoti.
Pirmasis teleskopas
Jei perkate ar dovanojate savo pirmąjį teleskopą, rinkitės šiuos modelius pagal norimą kainą, jie visi verti savo kainos ir paprastai turime juos vietoje, nes yra labai perkami, todėl pristatytume ypač greit. Jie yra labai paprasti naudotis ir turi galimybę būti pagerinti papildomais priedais:
https://teleskopas.lt/lt/teleskopai/4-veidrodinis-teleskopas-su-dobsono-tipo-montuote.html
https://teleskopas.lt/lt/teleskopai/6-teleskopas-aurora-70400-su-stovu-ir-kuprine.html
https://teleskopas.lt/lt/teleskopai/7-pusiau-profesionalus-teleskopas-70700.html
https://teleskopas.lt/lt/teleskopai/10-veidrodinis-teleskopas-opticon-prometheus-114f500eq.html
Turite klausimų?
Susisiekite su mumis ir patarsime kurį teleskopą rinktis!
Kaip pradėti stebėti?
Stebėjimo pradžiai nereikia tamsaus dangaus, iš miesto puikiai matysite Mėnulio kraterius, Venerą, Marsą, Jupiterį, Saturną. Kitiems objektams reikėtų tamsios vietos. Lengviausia danguje pagauti Mėnulį, Jupiterį, Venerą ir Saturną, nes jie ryškiai matosi ir plika akimi.
Rekomenduojame nemokamą programą Stellarium, ji yra nemokama ir turi versijas Windows, Linux, mobiliesiems telefonams, web. Tai žvaigždėlapis, programa fotorealistiškai atvaizduoja dangų, nusistačius savo lokaciją galima prasukti laiką ir pažiūrėti, ką stebėti ateinančią naktį arba išmokti susirasti objektus.